Undergraduate Studios, Masters & Professional Diploma Units 2014-15

Undergraduate Studios, Masters & Professional Diploma Units 2014-15

At the start of the year, the leaders of each studio present their studio's themes, position and approach so that you can choose which one to join. This allows students to choose from a wide range of issues, methods of working and different types of projects.

This year we introduce Dissertation Studios for year 3 students – a unique development by Cass Culture allowing students from different disciplines to develop their dissertations under an expert supervisor.

Archive studios

Our studios evolve year on year. You can see details of older studios in our archive.

Architecture

Studio 4

Cottrell & Vermeulen Architecture

Studio 5

Nina Lundvall & James Payne

Studio 6

Andrew Jackson, David Leech and Martin Nässén

Studio 7

Bob Barnes & Bo Tang

Studio 9

Fran Balaam, Michael Corr & Miranda McClaren

Studio 10

Torange Khonsari & Andrew Hewish

Fine Art

3D

Studio 1: Editions of You

Gina Pierce, Sam Membery & Sam Wingate

Studio 2: FABRIKA

Karen Coughlan, Lisa Bloomer & Claire Gill

Studio 4: Alchemy

Heidi Yeo, Marianne Forrest, Adi Toch & Natalie Hand

Studio 5: Bespoke + Make

Simone Ten Hompel, Silvia Weidenbach, Steven Follen and David Clarke

Studio 6: LCF New Generation

William Warren and Kate Payne

Interiors

Visual Communication

Film

Music

Music Production (studio and live productions)

Studio led by Javier Garavaglia

Dissertation Studios

Studio 8: Drawing Matter

Markus Lähteenmäki

Studio 12: London Walks

Ellis Woodman and Matthew Turner

Studio 15: Music, Technology and Culture

Lewis Jones, Christina Paine & Allan Seago

Studio 23: Weaving

Gina Pierce

Professional Diploma in Architecture (RIBA part II)

The Cass Cities Unit

Mark Brearley, Lara Kinneir, Fenna Haakma Wagenaar and Adam Towle.

Unit 1

ARU (Architecture Research Unit)

Unit 2

Tony Fretton

Unit 3

EAST Julian Lewis, Dann Jessen, Judith Loesing, Richard Hall

Unit 4

Jonas Lundberg, Nate Kolbe & Eva Diu

Unit 6

Maurice Mitchell & Francesca Pont

Unit 7

David Grandorge & Colin Wharry

Unit 10

Signy Svalastoga, Jonathan Cook & Edward Simpson

Unit 11

DSDHA with Deborah Saunt, David Hills, Nicola Ibbotson and Matthew Lambert

Unit 14

Pierre d'Avoine & Colette Sheddick